Aktualności

Przystanki na żądanie już od wtorku

Od wtorku część przystanków komunikacji miejskiej w Rzeszowie i sąsiednich gminach zacznie działać na nowych zasadach. Zgodnie z zapowiedzią Zarząd Transportu Miejskiego nadał im status „na żądanie”.

1 marca taką kategorię otrzyma 230 przystanków w Rzeszowie oraz 216 w podmiejskich gminach. Od tej pory zatrzymanie autobusu i otwarcie drzwi będzie odbywać się tutaj po zasygnalizowaniu przez pasażera takiej potrzeby. Osoba, która chce wsiąść do autobusu będzie musiała stanąć na przystanku w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz podnieść rękę. Ta zasada nie będzie obowiązywać pasażera niepełnosprawnego ruchowo, niewidomego, czy niedowidzącego. Powinni oni oczekiwać na autobus na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu, a kierowca widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać.

Jeżeli natomiast pasażer będzie chciał wysiąść na przystanku „na żądanie”, powinien najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku podejść w pobliże drzwi autobusu i wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”.

Wszystkie przystanki „na żądanie” zostały już oznaczone specjalnymi tabliczkami. Informacja o nich będzie wyświetlana także na monitorach informacji pasażerskiej, podczas zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy zamieszczonych na stronie internetowej ZTM. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, od 2 kwietnia ZTM poszerzy je na kolejnych 235 punktów.

Przystanki na żądanie to sporo korzyści dla pasażerów. Zapewniają krótszy czas przejazdu oraz większy komfort wynikający z płynniej jazdy bez zbędnego zatrzymywania się, głównie poza centrum miasta. To także lepsze warunki termiczne w autobusie – wydajniejsza praca klimatyzacji i ogrzewania, gdy nie trzeba otwierać drzwi na każdym przystanku.

Poniżej przedstawiamy wykaz wszystkich przystanków na żądanie:

Przystanki na żądanie na terenie Rzeszowa wprowadzane od 01 marca 2022 r.

Przystanki na żądanie na terenie Rzeszowa wprowadzane od 02 kwietnia 2022 r.

Przystanki na żądanie na terenie gminy Lubenia wprowadzane od 01 marca 2022 r.

Przystanki na żądanie na terenie gminy Świlcza wprowadzane od 01 marca 2022 r.

Przystanki na żądanie na terenie gminy Trzebownisko wprowadzane od 01 marca 2022 r.

Przystanki na żądanie na terenie gminy Tyczyn wprowadzane od 01 marca 2022 r.

Przystanki na żądanie na terenie gminy Boguchwała wprowadzane od 01 marca 2022 r.

Przystanki na żądanie na terenie gminy Głogów Młp. wprowadzane od 01 marca 2022 r.

tekst alternatywny

 

   
   
   
Skip to content